Telefon: +420 565 322 197 | Email: oms.pelhrimov@iex.cz | Adresa: Na Obci 1879, Pelhřimov, 393 01 | ČÚ: 501203834/0600 | IČ: 67777546 | Datová schránka: 

Aujeszkého choroba v okrese Pelhřimov

Veterinární informace do honiteb okresu PE

V honitbě Útěchovičky došlo počátkem roku k nálezu několika uhynulých lišek a následně byla u jedné z nich v laboratoři prokázána přítomnost Aujeszkyho choroby. Tato nákaza, která se také nazývá pseudovzteklina protože se příznaky podobají vzteklině, je nebezpečná pro lovecké psy, kteří přicházejí při lovu do kontaktu s divokými prasaty. Divoká prasata původce (virus) přenáší, ale sama většinou neonemocní. Uhynulí nebo nedohledaní infikovaní divočáci byly pravděpodobným zdrojem infekce pro lišky.

Že se virus v populaci divokých prasat šíří prokázala i laboratorní vyšetření krví ze střelených divočáků před 3 roky, kdy přibližně třetina prasat měla protilátky proti viru, tzn. že se s ním za svého života potkala. K nakažení psa od divokého raste dojde pouze v situaci, kdy divoké prase virus aktuálně vylučuje, což sice není časté, ale nikdy to nelze vyloučit. Při lovu s loveckými psy tedy důsledně dbejte na zásady prevence nakažení, tj. omezte kontakty psů s prasaty hlavně při vyjímání vnitřních orgánů a nekrmte psům tepelně neopracované tkáně z černé zvěře (zvláště vnitřní orgány s nervovou tkání a mízními uzlinami – např. slezinu, hrtan, plíce). Onemocnění je pro psy (i lišky) smrtelné, jestliže se do 3-4 dnů po lovu u psa objeví klinické příznaky (horečka, křeče, nezvládnutelné svědění) dojde k úhynu psa. V současnosti stále není na trhu vakcína pro psy, která by je mohla ochránit.

Kromě psů je nákaza velkým nebezpečím také pro domácí prasata, která mohou onemocnět (zpravidla ale neuhynou) a nákazu dále přenášet. Chovy v ČR jsou prosté této nákazy od roku 1988 a vakcinace je zakázaná, což nám jako státu přináší výhody při obchodu. Je nezbytné udržet prosté i drobnochovy kde platí zákaz zkrmování odpadů z černé zvěře domácím prasatům a po příchodu z lovu je potřeba měnit oblečení a udržovat osobní hygienu. Tato nákaza není přenosná na člověka.

MVDr. Pavel Brávek

vedoucí oddělení ochrany zdraví zvířat

Krajská veterinární správa SVS pro Kraj Vysočina

p.bravek.kvsj@svscr.cz

Informační letáček ke stažení: